Özel Güvenlik Maaşları Asgari ücretin 2 Katı Olacak

nakrerasayGenel76 Yorum1 Mart 2010

Özel güvenlik görevlilerine müjde niteliğinde bir yasal çalışmaya imza atıldı. Özel güvenlikçilerin alacakları maaşlara yasal olarak alt sınır getirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonu’nda bulunan Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda eklenen maddeyle güvenlikçilerin maaşlarının asgari ücretin iki katından az olamayacağına ilişkin sınır belirlendi. Yabancılar da mütekabiliyet esasına göre Türkiye’de güvenlik şirketi kurabilecek. Star gazetesinin haberine göre, TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde kurulan Özel Güvenlik Yasa Teklifi Alt Komisyonu raporunu tamamladı.
Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda yer alan düzenlemeler şöyle:

• Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri arasında “araç trafiğini kontrol etme” de olacak. Spor müsabakalarına müdahale edecek. Özel eğitimli at ve köpek kullanabilecek.

• Özel güvenlik görevlileri artık işlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişiyi kovalayıp takip etmeyecek.

• Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan 18 yaş şartı 21 olacak.

• Ruhsatlı silahlarını kaybeden görevlilere 3 bin TL ceza verilecek. Kimlik kartını zayi eden görevliye 50 TL ceza verilecek.

• Vali yardımcısının başkanlığında özel güvenlik komisyonu oluşturulacak. Özel güvenlik çalışmalarını temsilen ilin en çok üyesi bulunan sivil toplum örgütü temsilcisi de bulunacak. Şirketler tarafından üçüncü kişi kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri hizmetin başlamasından itibaren en geç onbeş gün içinde ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilecek.

• Özel güvenlik görevlisi her 5 yılda bir tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ile sağlık durumunu belgeleyecek. Böylece psikolojisi bozulan güvenlik görevlileri ayıklanacak. Özel güvenlik görevlilerine verilen beşer yıllık çalışma izinleri “süresiz” hale getirilecek. Emniyet, jandarma, MİT’ten ayrılan veya emekli olanlarda da özel güvenlik temel eğitim şartı aranacak.

Etiketler: , , , ,

“Özel Güvenlik Maaşları Asgari ücretin 2 Katı Olacak” için 76 cevap

 1. hakan ünver diyor ki:

  yasa faln çıkmaz;arkadşlar hem çıksa bıle durum dahada fena sıte sakını 1100 lıra malıyetı yüksek dıyor;ken…

 2. Deniz diyor ki:

  Bence %50 ya çıkar ya çıkmaz….ama istiyorum ki çıksın…çünkü bu maaşla geçinmek çok zor…

 3. dadas_baris_122@hotmail.com diyor ki:

  polıslerın yerıne özel guvenlık gorevlılerı gecıcek miş olursa ıyı olur

 4. karadğlı diyor ki:

  EĞER Kİ BU DEVLET BU YASAYI ÇIKARTIYORSA DEMEKKİ BU GÜVENLİĞE İHHTİYACI VARSA BU ARTIŞ OLMAYAN MAAŞLARI ARTIRACAZ DİYORLARSA O ZAMAN BU İNSANLARIN HAKKINI YEMESİNLER VE MAAŞLARI ARTIRSINLAR.BU SÖZÜ ÇIKARTAN MİLLETİ AYAĞA KALDIRAN GETİREN O EVRAKLARI GÖTÜRENLER HER NE KADAR UYGULAMAYA KOYMAYANLAR VARSA HAKKIMIZ HARAM OLSUN… Asgari ücreti onlara vermek gerek aslında.Ben burdayım gücü yeten varsa gelsin alsın!!!!

 5. abicim dua edelim çıksın yok işimiz harap diyor ki:

  insallah çıkar be arkadaşlar işimiz gerçekten zorrrrrrrrrrrr

 6. durmuş diyor ki:

  arkadaşlar bengüde kamu yönetim mezunuyum .güvenlik sertifikası aldım.güvenlikçilerin yaptığı iş polisin yaptığı işten daha zor.Polislerde bir gün çalışıp iki gün dinlenme gibi haklar var.ücretsiz taşıta binme hakları var.maaşlarıda çok iyi bence özel güvenlikçilerinde şartları aynı olmalı.

 7. durmuş diyor ki:

  arkadakadaşlar ben kamu yönetim mezunuyun.devlette eşit işe eşit ücret ödenmesine dair kanun var.benimde güvenlik sertifikam var eğer devlette bir işe giremezsem bu işe yönelmeyi düşünüyorum.Özel güvenliklerin çalışma şartları çoğu polisin çalışma koşullarından daha ağır bence zel güvenliklerde sosyal haklar ve ekonomik haklar yönünden kamu da çalışan güvenlikçilerle eşdeğer olmalı.

 8. VEYSEL diyor ki:

  arkadaşlar silahlı silahsız orta okul mezunu lise mezunu diye diye ayrımcılık yapmayalım sonuçta hepimiz ekmeğimizın pesindeyiz ve sonuçta hepimiz uykusuz gecelerde sabahlara kadar nöbet tutuyoruz inşallah bu yasa cikarda rahatlanırız biraz

 9. ibrahim diyor ki:

  polisler nedn otobslere ucret ödmezken özel guvenlikler ödüyor aldgmız uc kurus para onuda devlet geri alyor bence hem maaslar 2 katı olmalı otobslerede ucretsız binmeli su karar bran önce cıksada karnımızı doyurmaya başlasak aclıktan midemiz sırtımıza yapıştı.yoksa eyleme çıkarız.

 10. fatih diyor ki:

  sayın arkadaşlar ben bu sektörde saçı beyazlamış kartlardan batmış bu maaşla sadece maaşın yattığı güne yettirebilen bir madurum yani madurumda madurum gönül ister saraylar hanlar ama bizde bu bakanlar varken bizim analar hep ağlar bu torbadan bu yasa geçmez maaşlara kolay kolay zam gelmez gökten bişey yağsa bizim kafaya öbür şey düşerr yaneeeee

 11. selefkos diyor ki:

  arkadaşllar maaş falan artmaz,talİm ederİz 800-900 tl maaşa,bu devlete oy verenler utansız

 12. Ali diyor ki:

  Allah ın izniyle inşallah çıkar şu yasada cebi delik pantolonlarla dolaşmaktan kurtuluruz

 13. mert diyor ki:

  BU YASA CIKAR İNŞALLAH BU KADAR İNSANI UMUTLANDIRDILAR UMARIM BOŞ OLMAZ BU YASA CIKARSA DESENE 6 AYDIR EVİME 1 KİLO ET ALAMAYAN BEN EVİME 1 KG ET GÖTÜREBİLECEGİM.ELLERİMİZ SEMAYA DİLLERİMİZ DUAYA GÖNÜLLERİMİZ CENABI ALLAHA İNŞALLAHH YASA KABUL OLUR

 14. nesip diyor ki:

  ARKADAŞLA R GÜVENLİK YASAMIZ HAYIRLI OLSUN DİYELİRİM YILBAŞINDAN SONRA MAAŞLARIMIZI KESİN OLARAK ASGARİ ÜCRETİN 2 KATI OLMAKLA ÇOGU FİRMALAR ŞİRKETLERLE BAGINI YANİ TAŞERON FİRMALARI KALDIRIYOLAR BİLGİ SAGLAM YERDEN EMİN OLUN

 15. ismail çakır diyor ki:

  allah yardımcımız olsun allah rızkımızı helal yoldan kazanmayı nasip eylesin allah büyüklerimize (devlet adamlarımıza allah adaletli olmayı ihsan etsin) allah yar ve yardımcımız olsun allah bizi yöneten devlet büyüklerimize merhamet duygusunu hz ömerin adelet anlayışını kalplerine ihsan etsin çocuklarımızı nasıl yetiştireceğiz helal lokmayla alınan maaş kira fatura bitiyor nasıl yaşayacağız ey bakanlar karınızla çocuğunuzla ayda kaç kere yemeğe çıkıyorsunuz bizim hakkımızı neden çocuğunuza yediriyorsunuz hesap günü geldiği zaman allaha ne söyleyeceksiniz allah size hidayet ihsan eylesin

 16. soner diyor ki:

  nesip bey nasıl böyle kesin konuşuyorsunuz kaynak sağlammı kaynağınızı bizede açıklayın bizimde yüreğimize su serpin

 17. uğur topal diyor ki:

  maaşlar konusunda gercek bilgi sahibi kişiler yazarak bilgi verirse uygun olacaktır

 18. soner diyor ki:

  Almanya’da Güvenlik Görevlisi Ücretlerine Düzenleme
  05 05 2011 | Ekleyen: Yusuf Vehbi Dalda | Konu: Haberler
  Almanya’da geçtiğimiz Haziran ayında yapılan bir düzenlemeyle özel güvenlik sektöründe çalışanların ücretlerinde asgari ücret uygulaması getirildi. 2013 yılında kadar sürecek olan bu düzenlemeyle Eyaletler arasındaki ücret farklılığının giderilmesi amaçlandı. 170.000 özel güvenlik görevlisini ilgilendiren düzenlemeyle saat ücretleri 7.50 ile 8.90 Euro’ya yükseltilmesi öngörülüyor. Böylece ücretlerde %30’dan fazla bir iyileştirme sağlanmış olacak.

  Kaynak: http://www.coess.eu , Alman BDWS ve BID Dernekleri

  Yorum: Özel Güvenlik alanında çalışanlarda sağlık, zorunlu eğitim ve benzeri gibi ciddi standartlar istendiği ve mesleğin arz ettiği riskBir tehditten, güvenlik olayından veya benzeri nedenlerden dolayı kayıp verme olasılığıdır. dikkate alınarak ülkemizde de benzeri bir uygulama yapılması ve bunun öncelikle Kamu Özel Güvenlik ihalelerinde uygulanması sektörde hizmet kalitesini önemli ölçüde artıracaktır.

 19. soner diyor ki:

  ABD Güvenlik Sektörü 2011 Yılı Ücret Araştırması
  31 08 2011 | Ekleyen: Hakan Özalp, CPP | Konu: POPÜLER SAYFALARIMIZ, Ücret Araştırmaları
  Dünya çapında 30 binden fazla güvenlik profesyonelinin üyesi olduğu ASISAmerican Society of Industrial SecurityGüvenlik -Amerikan Endüstriyel Güvenlik Topluluğu International tarafından her yıl yapılan Güvenlik Yöneticileri ücret araştırmasının 2011 Raporu, ASISAmerican Society of Industrial SecurityGüvenlik -Amerikan Endüstriyel Güvenlik Topluluğu ’in yayın organı olan SecurityGüvenlik ManagementGüvenlik yönetimi dergisinin Ağustos sayısında yayımlandı. Bu raporun küçük bir özetini, dünyadaki güvenlik profesyonellerinin ücret seviyeleri hakkında bilgi edinebilmeniz için aşağıda sunuyoruz.

  Araştırma, eğitim ve tecrübe seviyesi yüksek, ABD’de yaşayan, 841 Güvenlik Yöneticisi arasında yapılmıştır.
  Araştırmaya katılanların %71’i üniversite mezunu, üçte biri Yüksek Lisans sahibi, %51’i bir güvenlik sertifikasına sahip, %59’u meslekte 10 yıldan daha fazla tecrübeye sahip, %50’den fazlası çalıştığı kurum veya şirketin en üst düzey güvenlik yöneticisi durumundadır.
  Araştırmanın ilk bulgusu, güvenlik profesyonellerinin maaşlarında bir çnceki yıla göre %3 oranında bir yükselme meydana gelmiştir.
  Çalışılan kurum/şirketin genel özelliğine göre ortalam ücretler; Halka açık şirketlerde: 128.000 $, Halka açık olmayan şirketlerde: 109.000 $, Kamuya ait kurumlarda; 117.000 $
  En yüksek maaşların alındığı sektörler; Doğal kaynaklar ve madencilik; 151.000 $, Ulaştırma; 131.000 $, İnşaat; 128.000 $
  Yıllık cirosu 5 milyar dolar ve üstünde olan şirketlerde ortalama 142.000 $
  Güvenlik bütçesi 10 milyon dolar ve üstü olan şirketlerde ortalama 152.000 $
  Meslek tecrübesi 20 yıldan fazla olanların ortalama 124.000 $
  Sahip olunan güvenlik ve diğer mesleki sertifikalara göre ortalama ücretler; CPP sertfikası ;122.000 $, PSP sertifikası ; 113.000 $, PCI sertifikası ; 96.000 $, CFE sertifikası ; 140.000 $, Sertifikası olmayanların ise 105.000 $
  Şirketin en üst düzey güvenlik yöneticileri 121.000 $
  Doğrudan tepe yöneticisine (CEO, Genel Müdür) raporlayanlar 119.000 $
  Sadece tek bir tesisin güvenliğinden sorumlu olanların 84.000 $
  Ülke çapında güvenlikten sorumlu olanların 122.000 $
  Uluslararası seviyede güvenlikten sorumlu olanların 162.000 $
  Yöneticilerin yanısıra, güvenlik görevlileri ile ilgili ortalama saat ücretleri de aynı dergide aşağıdaki şekilde verilmiştir.

  Şirketlerin kendi bordrosundaki güvenlik görevlileri; Silahlı ise: 16-23 dolar, Silahsız ise: 12.5-19 dolar
  Güvenlik şirketlerinden hizmet alındığında ödenen saat ücretleri; Silahlı: 15.5-20 dolar, Silahsız: 11-16 dolar

 20. mehmet diyor ki:

  arkadaslar ben 22 yasin dayim bu yasa ben 50 yasinada gelsem cikmaccccccc

 21. ramazan diyor ki:

  inşallah bu yasa yürürlüğe gigerde biraz olsun şartlarımız düzelir tabi sayın büyüklerimiz onaylarsa… :sad:

 22. ahmet diyor ki:

  kadeşim zaten burda yazılana göre diyo yasa getirildi diyo daha bunun ötesimi var güvenlik maaşları asgari tutarın 2 katı olmuş zaten daha neyin yüzde ellisinden veya olmayacagından bahsediyosunuz ki

 23. ABDULLAH diyor ki:

  valla millet sayfayı daha şimdi görüyorum yorumlara bakınca anlıyorum ki bizim meslek çürütücü be abim..gece vardiyasında çalış gündüz vardiyasında okula git usulu çabalıyorum bende mersin denen lanet bi şehir de..şartlar berbat 750 asgari ücretle ben eve mi okula mı yola mı yemeye mi harcama ayırayım extra birde azda olsa aileye mi destek olim._?arkadaş sizin bu bahsettiğiniz konuşmları yeni farkettim şimdi sene 20″13 recepbaba diyo hedef2023..alır demi gene bizim gibi koyun gibi güdülmeyi sevenlerden..walla nasıl olacak durumlar bilemioruz..boşuna demior cem baba…BİNDİK Bİ ALAMATE GEDEYOZ GIYAMETE…!!!

 24. TÜRKER ÖDEN diyor ki:

  YASA ÇIKAR.AÇLIKTAN ÖLMEZSEK. 3 ÇOCUĞUM VAR ASGARİ ÜCRET .NÖBET AĞACINA DÖNDÜM.YILLIK İZİN YOK.EVDEN İŞE ..SİNEM,TİYATRO,TV,SPOR…UNUTTUK ..PARA KAZANACAĞIZ YA SÖZDE..810 TL..AKP SAĞOLSUN.OY VERENLER YİNE VERSİN..ÇOK MEMNUNUZ..NASIL GEÇİNDİĞİMİ YAZSAM AĞLARSINIZ..

 25. fatih diyor ki:

  valla arkadaşlar yasa girdi yürürlüğe deniliyo ama maaşlar yine aynı? artık neye inanacağımızı şaştık inşallah doğrudur yasa inşallah…

 26. murat diyor ki:

  namık kemalın sozu vardır hayalle yaşıyanıda yaşamıyanıda ya bız hayal perestız yada onlar onlar bıze gazlıyor bızde onlara gazlıyoruz dunya fanıdır arkadaşlar onemlı olan obur dunyamız onemlı olan hayırlısı

Bir Cevap Yazın

Bir Şarkısın Sen Yarışması ATV

Bir Şarkısın Sen Yarışması ATV

Bir Şarkısın Sen Yarışması Star Tv 6 Şubat 2010 tarihli programı izlemek için...

nakrerasay1.525 Yorum19 Şubat 2009
Yabancı Gelin Star Tv

Yabancı Gelin Star Tv

Yarışmanın 6. bölümünü izlemek...

nakrerasay358 Yorum15 Kasım 2008
Cesaretin Varmı Aşka Dizisi kanal d

Cesaretin Varmı Aşka Dizisi kanal d

1. bölüm izle 2. bölüm izle 3 bölüm izle 4. bölüm izle 5. bölüm izle 6. bölüm...

nakrerasay317 Yorum18 Haziran 2008
Baba Ocağı Star tv

Baba Ocağı Star tv

1. Bölüm İzle 3.Bölüm İzle 4.Bölüm İzle 5. Bölüm İzle 6.Bölüm...

nakrerasay265 Yorum4 Haziran 2008
Bir Şarkısın Sen Yarışması 1. Bölüm

Bir Şarkısın Sen Yarışması 1. Bölüm

Yarışmanın ilk bölümü dün gece yayınlandı ve çocuklar performanslarıyla büyüklerinin...

nakrerasay240 Yorum19 Nisan 2009
Murat Dalkılıç Galaxy S6′yı Sizin İçin Keşfetti!

Murat Dalkılıç Galaxy S6′yı Sizin İçin Keşfetti!

Murat Dalkılıç, Barcelona'da gerçekleşen görkemli Samsung Galaxy S6...

nakrerasay0 Yorum12 Mart 2015
En Sevdiğim 3 Şarkı Atv

En Sevdiğim 3 Şarkı Atv

Bir yarışma düşünün size hayatınızın fırsatını versin "En Sevdiğim 3 Şarkı" sizler...

nakrerasay0 Yorum12 Ocak 2015
Can Bonomo ile Rocco’lu Ev Oturması Blogumda Canlı Yayınlanacak!

Can Bonomo ile Rocco’lu Ev Oturması Blogumda Canlı Yayınlanacak!

Her zaman genç, renkli, eğlenceli ve dinamik olanların tercihi Rocco’dan Can Bonomo...

nakrerasay0 Yorum26 Aralık 2014
Şehir Cazla Buluşuyor!

Şehir Cazla Buluşuyor!

Her yıl, caz ruhunu şehrin dört bir yanına taşıyan, cazın ustalarından yeni seslerine...

nakrerasay0 Yorum17 Ekim 2014
John Bass ABD Ankara Büyükelçisi Kimdir

John Bass ABD Ankara Büyükelçisi Kimdir

ABD Başkanı Barack Obama'nın ülkesinin Ankara Büyükelçiliğine aday gösterdiği John...

nakrerasay0 Yorum17 Eylül 2014
 • Aşk Testi
  zamanında ne izlerdim bu diziyi ben ya
 • züleyha
  acaba ne zaman katılacam
 • servet yiğit
  ben oyunculuk yapmak istiyorum çok da güzelim ben dizi de oynamak istiyorum
 • Erhan
  İsmim erhan ben sizin bu güzel hizmet lerinizden faydalanmak istiyorum sizden nasıl yardım alabilirim
 • yağmur
  ben alev alev filmini çok seviyorum ama final oldu çok üzüldüm.ben Bek Oktay ve Rojda Demirer çok seviyorum.

E-Bülten

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

İletişim Formu